poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Homo taxiraedus czyli przemyślenia postojowe

Gdzieś kiedyś czytałem książkę pod tytułem Ludzkie zoo, traktującą o obserwacji ciekawego gatunku fauny jakim jest homo sapiens. I tak właśnie można traktować obserwacje homo taxiraeda gatunku dość popularnego na naszych ulicach, a do tej pory jeszcze dokładnie nie zbadanego.
Gatunek ten należy do drapieżnych, chociaż w przypadku osobników prowadzących nocny tryb życia, również padlinożernym. Do rodzaju tego zaliczyć można podgatunki takie jak:
Słup wredniaczek (Polus vilis), gatunek endemiczny, występujący w przypadku osobników prowadzących dzienny tryb życia w okolicach dworców i  prezentujący zachowania terytorialne. Odstrasza osobniki pozostałych gatunków, ośmielające się wejść na jego tereny łowieckie.  bogatą gamą technik - począwszy od wydawania niemiłych dla konkurentów dźwięków, poprzez generowanie sztucznej przynęty, mającej odciągać konkurentów od terytorium łowieckiego, aż po zachowania ekstremalnie agresywne.  
Słup samotnik (Polus singularis), w odróżnieniu od wspomnianego wyżej wredniaczka, osobniki tego gatunku nie wykazują zachowań agresywnych wobec innych gatunków, są cierpliwe, bardzo wytrzymałe na zmiany pogody oraz konkurencję i koniunkturę. Wykazują również znacznie mniej nasilone zachowania terytorialne.
Śmigacz ruchliwy (Promptus strenuus), gatunek dość trudny w obserwacji, charakteryzujący się częstymi i szybkimi  zmianami terytoriów łowieckich oraz ogólną dużą ruchliwością. Migracje osobników tego gatunku pomiędzy terenami łowieckimi są skorelowane ściśle z przyjazdami pociągów oraz autobusów. Gatunek ten nie wykazuje z reguły zachowań agresywnych, za wyjątkiem agresywnego sposobu poruszania się.
Złotówa pospolita, (Unus Vulgaris), najprawdopodobniej najczęściej występujący gatunek homo taxiraeda, wytrzymały, potrafiący obywać się przez długi okres bez snu i znajdować pożywienie nawet w najtrudniejszym terenie. Osobniki tego gatunku bardzo rzadko opuszczają swoje pojazdy i prawie nigdy nie wchodzą w interakcje z pozostałymi gatunkami.
Radiówek kolorowy(Radiofilius coloratus), równie popularnie występujący w środowisku naturalnym jak Złotówa. Osobniki tego gatunku spotykane są na całym terenie miasta, bardzo często nawet w najmniej uczęszczanych miejscach. Jest to również gatunek wykazujący najwięcej zachowań stadnych. Często obserwować można grupy jednolicie ubarwionych osobników spędzających wspólnie czas. Osobniki tego gatunku bardzo często zmieniają również ubarwienie, co znacznie utrudnia ich obserwację.
Dodatkowym utrudnieniem w obserwacji i taksonomizacji wymienionych gatunków jest ich zdolność do przejmowania cech gatunków pokrewnych lub zmiany barw - jak w przypadku Radiówka
Badania jednak nadal trwają.....
 
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz